31.03.2015 г.

Фонд Ремонти – доказателство, че българинът не разбира жилищната инвестиция


Работата на института „етажна собственост“ в България е проблем. И ако за текущи нужди все повече има разбирателство, то „фонд Ремонт и обновяване“ е на практика несъществуващ.

Защо е толкова проблемно поддържането на общите части? Вероятно защото българинът си мисли, че като е дал 100 000 лв. за жилище, разходите свършват и какви са тези ремонти на общи части? Нали съм си купил жилището?

Българинът още не осъзнава, че имота е задължение и ангажимент, и е пасив. Проблемът го има и при еднофамилните къщи, които са доста занемарени, но лъсва при етажните собствености, поради различното желание на съкооператорите да изпълняват задълженията си.

По закон амортизациите на масивните сгради може да са до 4%. Но нека сложим амортизация за личното жилище от 1%. Нека на общите части сложим да е само 0,1%. Тогава българинът трябва да си настрои психиката, че купувайки апартамент за 100 000 лв., трябва всяка година да дава поне 100 лв. за фонд Ремонт и обновление на общите части.

Кооперация за около 3 млн. лв. ще събира около 3 000 лв. годишно. Ако се плаща амортизация от 1% за общите нужди, това ще са 30 000 лв. на година. Но Бай Ганьо не иска да плаща, той предпочита да живее в кочина и да сложи желязна решетка пред входната врата. Вкъщи да му е златно, а пред врата .... е чуждо.

Масово българинът казва „кооперацията е нова на 10 години, какви ремонти“, „ще платя като видя дали ремонта е успешен“ и т.н. Но това е безотговорно и опира до незнание. Първо новите кооперации също имат нужда от ремонт, защото част от дефектите се появяват веднага, също така някои фасадни решения може да са били недомислица на строителя. Може строителя да е сбъркал и при избора на материали за покрива и водосточните тръби. Или по-скоро е спестил пари.

Затова новите сгради често се нуждаят от по-голям фонд Ремонтен от старите.

Българинът масово обаче си мисли, че дал веднъж парите за жилището, разходите свършват. Какви са тези ремонти на общи части? Амортизация на сградата? Сградата се слегнала и затова се напукали стените и се отлепил теракота, а не може да бъде.

Затова е нужно да се разбере, че жилището е пасив, който постоянно иска да бъде финансиран. Който няма пари или желание да го поддръжа, да се премести в еднофамилна къща, където няма да създава проблеми на съкооператорите.

Дори най-добре всеки собственик да се настрои да плаща всяка година поне 1% от покупната цена за ремонти, било то на общи части или не. Това са около 1 000 лв. на година или по почти 100 лв. на месец за жилище с цена 100 000 лв. И тук не влизат мебелите и ел. уредите, където амортизацията е в пъти по-бърза.

Нежеланието на българина да прави фонд Ремонти на общите части, е индиректно доказателство, че той не осъзнава жилището за пасив, какъвто е. Тоест още не знае "що е то жилище и как се отразява на джоба ми". Самата дума амортизация му е мътна и далечна. За него общите покрив, коридор, стълбище, фасада, асансьор, абонатна станция и др. са чужди, защото има грешни знания за недвижимите имоти въобще.

Може би още в училище, трябва българчетата да бъдат учени, че купувайки си жилище за 100 000 лв. трябва да предвидят по 1 000 лв. на година за ремонт и обновление на общите части.



Вижте другите постинги от този блог за лични финанси:
Как да си изберете съпруг, с когото ще сте добре финансово?
Защо хората инвестират в неща с вероятност за успех под 70%?
Доброволна делба на наследство - стратегии
Защо българинът учи синовете си да лапат ... ауспуси ?!? Споделяне на знание или да обменим хитрините в живота
Фонд Ремонти – доказателство, че българинът не разбира жилищната инвестиция

5 примера за желязна финансова дисциплина или как да спасим парите си от себе си
Финансови задачи, които всеки трябва да може да реши
Батя: Непоправим оптимист съм за БФБ и за България като цяло
Анкета за пречките пред финансовото щастие
Как се започва с инвестиции в български акции?
Имате ли списък с притежанията си и класирате ли ги по доходност и риск?
FOREX - един от масовите начини да си загубиш парите, времето и живота
А. Андонов: Тестът за добрия инвеститор е дали може да продава на загуба
Спредът или ужасът на пазарите, това което ви отказва да купувате и продавате!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер
Моделът на Уорън Бъфет е лесен и достъпен дори за хора с 1 000 лв.
Трябва да спестявате поне 30% от доходите си, за да имате достойна пенсия
Смисълът на търговията и защо всеки трябва да е търговец
Дали ставам по-богат или по-беден с всеки изхарчен лев?
Кой е най-бързият начин за осигуряване на пари (ликвидност)?
На лов за Ментор, или кой да ни научи на нещо?
Кой е най-бързият начин за осигуряване на пари (ликвидност)?
„Бързо дошли, бързо отишли“ или кога хората са максимално глупави (заслепени)
Пари назаем - 11 причини, защо да не даваме
6-те мислещи шапки – или как да започнем да мислим
Как да изкарвате повече? Може би да работите на 4-часов ден, но на две или три места
Защо се помнят първите 10 000, 100 000 и 1 000 000 лв., после е лесно
Странни, но ефективни и забавни начини за спестяване
Безработна си купува GSM за 1 200 лв., да в България е нормално

Виновен ли е Кийосаки за слабата световна икономика? Вдигането на летвата, основен проблем пред повишение на личното богатство

Ето как типичният българин харчи 100 000 лв. за нула време

Смисълът на спестовната животозастраховка в два реда
А. Андонов: Вещоманите рядко могат да управляват парите си рационално
С чорбаджията ортак не ставай, на бедния пари не давай и на жена си нищо не казвай
Кредитната карта е уникален продукт, който трябва да се притежава
Когато парите ви станат много повече от финансовия ви акъл....

Тото, лото, лотария, 6 от 49 и други, които са безсмислени според мен
На кои въпроси, трябва да си отговорим, когато започваме инвестиция?
Колко скъпа кола мога да си позволя?
Потребителски кредит: Как банките твърдят, че ви дават 10 000 лв., а ви дават само 3 270 лв. или с 67% по-малко
Как да защитите имотите си от кражба?


Отдясно ще видите: "Известяване за нови публикации" чрез e-mail. Моля използвайте опцията за бъдещите публикации

Любима книга: Нова земя на Екхарт Толе, можете да я свалите във формат txt оттук
Също така книгата Спокойният ум.

28.03.2015 г.

5 примера за желязна финансова дисциплина или как да спасим парите си от себе си

В този постинг ще дам няколко примера за финансова дисциплина. Изводите са накрая.

1. Спестяване. Разказът е за българин, живял преди Втората световна война, който спестявал всеки месец по 50 лв. Като вземе заплатата, заделя тези 50 лв. Ако в края на месеца не му стигнат парите (поради коледни харчове например или лятна екскурзия (днешен аналог)), той взима заем от приятел или от шефа. Защото казвал "ако взема заем от себе си няма да си го върна". Да наистина, кой връща парите на себе си. А има поговорка "плащай първо на себе си", тоест плащайки тока, водата, екскурзията, храната, транспорта и т.н., ти плащаш на другите. А кога ще платиш на себе си (ще спестиш)?

2. Спестяване с твърд бюджет. Един приятел ми каза "имаме твърд бюджет от 1 100 лв. разходи на месец за семейството и спазваме дисциплина да не го надхвърлим, без бюджет не става". Прав е и браво за желязната воля и дисциплина. Казал ми е, че разходите за лятна екскурзия и други такива се заделят ежемесечно в "специален плик". Поздравления.

3. Жилищен кредит. Да лихвите в България са големи (не са европейски), по-евтино е под наем. Да вноската по кредита е двойна над наема. Да собственото жилище ти пречи да се преместиш, включително в по-малко жилище, когато децата се изнесат (чисто психологически, когато дойде момента, не го правиш). Е ако купиш жилището на ниска цена с кредит и в следващите години има имотен бум, си на плюс (справка купувалите от 2004 до 2006 г. в София). Както и да е. Идеята е, че кредитът за жилище те дисциплинира. Като знаеш, че всеки месец трябва да плащаш 750 лв. по кредита, иначе идват разходите по наказателни лихви, съдебен изпълнител и т.н., ще плащаш като поп и разни ненужни разходи, много бързо изчезват. Доста впечатляващ дисциплиниращ ефект, носят кредитите. Имам познати живеещи под наем, за да спестяват и нищо не са спестили.

4. Животозастраховка със спестовен характер. Класика в спестяването. Не толкова заради доходността. Не толкова, че защитава семейството ви, ако изпаднете в нетрудоспособност или умрете. А само за това, че ви кара да спестявате и затова, че тези пари не можете да ги пипнете. Рядко има продукти, които защитават парите ви от самите вас. Например жилище, депозит, акции, движима вещ, всичките можете да ги разпродадете за дни. Докато парите от спестовната застраховка, са ЗАЩИТЕНИ ОТ ПОСЕГАТЕЛСТВО от САМИЯ ВАС:)

5. Доброволните вноски в пенсионен фонд, ако са направени от работодателя, също не можете да ги пипнете докато не станете пенсионер. Ако си ги внасяте сам (а не ги внася работодателя), можете да си ги изтеглите винаги, просто ще ви удържат данък. Отново, работодателят внася пари на ваше име, за да ги защити от вас:)

Сега изводите

В огромната част от случаите хората не оставят спестяванията им да пораснат, първо като ги унищожават и второ, като унищожават (продават) най-ценните си (най-поскъпналите) активи, тоест колят златната кокошка, защото са свиканли да държат пасиви и да продават активи (вижте таблицата тук).

Айнщайн е казал, че дългосрочното инвестиране е 8-мото чудо на света. Бъфет го е направил и е казал "Най-доброто време да продадеш една добра акция е … никога". Бъфет е направил 40 долара в 10 млн. долара за 70 години инвестиране. Като се е сетил "защо да харча тези 40 долара сега, по-добре да ги оставя да пораснат". Когато пораснат, може да си харчите част от печалбата и златната кокошка ще продължи да снася.

Вече съм писал, че "Моделът на Уорън Бъфет е лесен и достъпен дори за хора с 1 000 лв.", просто инвестирайте дългосрочно и не колете златните кокошки.

А за дългосрочно инвестиране ви трябва дисциплина и търпение. Търпение за да не изхарчите парите, търпение да отложите потребление, търпение да наблюдавате златната кокошка (акция, имот) как поскъпват. Повечето хора не издържат на печалби и бързо разпродават "за да се насладят на успеха си" и много лесно търпят загубите, защото ако продадат на загуба, това означава, да заявяват сами на себе си, че са глупаци. Но е по-добре да си признаеш, че си сгрешил и да продадеш на загуба, но разбира се след анализ:)

Повечето българи са "далаверджии". Още в комунизма са научени да "чопнат" нещо. После си върви по навик. Хубаво, ще удариш далавера за 100 лв., за 1 000 лв., за 1 000 лв., а после? Това са безмислени неща, въобще не си струва човек, да се фокусира върху тях.

Затова например в блога си не пиша за Меркел, еврото, кризата в Гърция, дали долара ще стигне 2 лв. и други други глупости от ден до пладне. Само дългосрочните неща имат смисъл, а този постинг ще е актуален и след 10 години:)

Да живее дисциплината и дългосрочното мислене. Дългосрочни неща са образованието и наистина, само то е извадило милиарди хора от мизерията. Дългосрочно нещо е здравословния живот, семейството. Много ценни неща. Нека направим и инвестирането дългосрочно и с мисъл, за да има полза от него.

Тук ще отворя и отметката, че в дългосрочен план инвестирането в имоти не бие инфлацията и ако сте инвестирал в обезлюдяващ се район (страна), ще сте хвърлили парите на вятъра си или поне голяма част от тях. За проспуснати ползи да не говорим, но поне няма да сте загубили всичко. Така че освен дисциплина (в спестяването и инвестирането) трябва и акъл или както се казваше в рекламата "не става само с ядене, трябва и акъл".


Вижте другите постинги от този блог за лични финанси:

Защо българинът учи синовете си да лапат ... ауспуси ?!?
Споделяне на знание или да обменим хитрините в живота

Фонд Ремонти – доказателство, че българинът не разбира жилищната инвестиция

5 примера за желязна финансова дисциплина или как да спасим парите си от себе си


Финансови задачи, които всеки трябва да може да реши


Батя: Непоправим оптимист съм за БФБ и за България като цяло


Анкета за пречките пред финансовото щастие


Как се започва с инвестиции в български акции?


Имате ли списък с притежанията си и класирате ли ги по доходност и риск?

FOREX - един от масовите начини да си загубиш парите, времето и живота


А. Андонов: Тестът за добрия инвеститор е дали може да продава на загуба


Спредът или ужасът на пазарите, това което ви отказва да купувате и продавате!

Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер


Моделът на Уорън Бъфет е лесен и достъпен дори за хора с 1 000 лв.


Трябва да спестявате поне 30% от доходите си, за да имате достойна пенсия


Смисълът на търговията и защо всеки трябва да е търговец


Дали ставам по-богат или по-беден с всеки изхарчен лев?


На лов за Ментор, или кой да ни научи на нещо?


Кой е най-бързият начин за осигуряване на пари (ликвидност)?

„Бързо дошли, бързо отишли“ или кога хората са максимално глупави (заслепени)

Пари назаем - 11 причини, защо да не даваме

6-те мислещи шапки – или как да започнем да мислим

Как да изкарвате повече? Може би да работите на 4-часов ден, но на две или три места

Защо се помнят първите 10 000, 100 000 и 1 000 000 лв., после е лесно

Странни, но ефективни и забавни начини за спестяване

Безработна си купува GSM за 1 200 лв., да в България е нормално

Виновен ли е Кийосаки за слабата световна икономика?
Вдигането на летвата, основен проблем пред повишение на личното богатство


Ето как типичният българин харчи 100 000 лв. за нула време


А. Андонов: Вещоманите рядко могат да управляват парите си рационално


С чорбаджията ортак не ставай, на бедния пари не давай и на жена си нищо не казвай

Кредитната карта е уникален продукт, който трябва да се притежава

Когато парите ви станат много повече от финансовия ви акъл....

На кои въпроси, трябва да си отговорим, когато започваме инвестиция?

Колко скъпа кола мога да си позволя?

Потребителски кредит: Как банките твърдят, че ви дават 10 000 лв., а ви дават само 3 270 лв. или с 67% по-малко

Отдясно ще видите: "Известяване за нови публикации" чрез e-mail. Моля използвайте опцията за бъдещите публикации


Любима книга: Нова земя на Екхарт Толе, можете да я свалите във формат txt оттук


25.03.2015 г.

Финансови задачи, които всеки трябва да може да реши


За да нямате финансови проблеми, преди гениално-добрите инвестиционни решения, е нужно да имате базови познания. Ето и базови математическо-финансово-логически задачи, който всеки трябва да може да реши.

Задачи:


1. Намирането на изменението в процент.

Задача: Колко е изменението в проценти, ако първата година Пешо набрал 10 ябълки, а втората 8 ябълки? А ако втората е набрал 22 ябълки.

2. Намирането на изменението в пъти.

Задача: Колко е изменението в пъти, ако първата година Пешо набрал 10 ябълки, а втората 8 ябълки? А ако втората е набрал 22 ябълки.

3. Сложна лихва.

Задача: С колко ще нарастнат парите ви, ако ги инвестирате за 30 години при 10% годишна доходност?

4. Доходност.

Задача 1: Каква е доходността, ако имате приход от наем от 10 000 лв. годишно за имот струващ 150 000 лв.?

Задача 2: Каква е доходността, ако имате приход от лихви от 150 лв, а в сметката ви има 123 000 лв.?

5. Брутна и нетна доходност. (уточнение, брутна е преди разходи, а нетна след всички разходи).

Задача. Каква е доходността, ако имате приход от наем от 800 месечно за имот струващ 150 000 лв., но сложете и 1% амортизация, 0,06% местен данък и 500 лв. разходи по администриране на събирането на наемите. Сложете и 0,5 месеца средногодишно апартамента да остава без наематели, както и 10% данък върху наемите, като си представяме, че работите на светло?
6. Какво е оскъпяването?

Задача: Каква лихва плащате, ако оскъпяването е само с 10% за техниката, купена от магазина. Цената на продукта е 500 лв., но оскъпяването е само с 10% и можете да го придобиете срещу начална вноска от 50 лв. и 12 месечни вноски от 41,67 лв. Изчислете каква ще ви е лихвата?

7. Наистина ли ви дават кредит от 10 000 лв.?

Колко реално ви кредитира банката с кредит с анюитетни вноски за 10 000 лв. за срок от 10 години при годишна лихва от 10% и 2,5% такса разглеждане и усвояване.

8. Колко е ДДС-то?

Задача: Купувате стока за 1000 лв., колко от тези 1000 лв. са ДДС?

9. Колко лошо е да губиш.

Задача 1: Губите 25%, каква печалба трябва да изкарате след това, за да излезете на 0-та?

Задача 2: Губите 67%, каква печалба трябва да направите след това, за да излезете на 0-та?

10. Капиталова печалба

Задача 1: Каква е печалбата ви, ако сте купили нещо (имот, акция, автомобил) за 10 000 лв. и го продадете за 12 200 лв.

11. Капиталова и дивидентна доходност

Задача 2: Каква е печалбата ви, ако сте купили същото нещо за 10 000 лв. и сте го продал за 12 200 лв., а междувременно сте получили наем/рента/дивидент от 1 000 лв.

12. (добавено на 29 март 2015 г.). Колко е най-големият възможен спад? А колко е най-големият възможен ръст?


Отговори:


1. Намирането на изменението в процент.

Задача: Колко е изменението в проценти, ако първата година Пешо набрал 10 ябълки, а втората 8 ябълки? А ако втората е набрал 22 ябълки.

Отговор: Правилото за изчисление е „новото делено на старото, минус 1 (едно) по 100 или


((новото/старото)-1)*100= изменение в проценти

В случаят, новото е 8 ябълки, старото е 10 ябълки и имаме ((8/10)-1)*100= минус 20%.
Също така новото е 22 ябълки, старото е 10 ябълки и имаме ((22/10)-1)*100 = плюс 120%.

Тоест изключително важно е да знаете, кое е новото и кое старото или кое първото и кое последващото. Това не се учи дори в училище и повечето хора не могат да сметнат изменение в процент.

2. Намирането на изменението в пъти.

Задача: Колко е изменението в пъти, ако първата година Пешо набрал 10 ябълки, а втората 8 ябълки? А ако втората е набрал 22 ябълки.

Отговор:
Отново работим с новото делено на старото, но нямаме минус 1 и по 100. И става 8/10= 0,8 пъти тоест новото производство е 0,8 пъти от старото, което си е минус 20%. Пътите рядко се използват при намаление и е по-приемливо да се каже минус 20%.

Или 22/10 = 2,2 пъти или новото производство е 2,2 пъти по-голямо от старото.

3. Сложна лихва.

Задача: С колко ще нарастнат парите ви, ако ги инвестирате за 30 години при 10% годишна доходност?

отговор:

Отваряте един
excel или почвате да умножавате 30 пъти по 1,1 (защото 1 е началното, а 0,1 е 10%) и се получава 17,4494 пъти или 1644,94%. На печелившите честито.  Сложната лихва или капитализираната лихва (доход) е осмото чудо на света според Алберт Айнщайн.

Ето и таблицата


Година Стойност на 1 лв. Изм. в % Изменение в пъти
0 1,00 0 0,00
1 1,10 10% 0,10
2 1,21 21% 0,21
3 1,33 33% 0,33
4 1,46 46% 0,46
5 1,61 61% 0,61
6 1,77 77% 0,77
7 1,95 95% 0,95
8 2,14 114% 1,14
9 2,36 136% 1,36
10 2,59 159% 1,59
11 2,85 185% 1,85
12 3,14 214% 2,14
13 3,45 245% 2,45
14 3,80 280% 2,80
15 4,18 318% 3,18
16 4,59 359% 3,59
17 5,05 405% 4,05
18 5,56 456% 4,56
19 6,12 512% 5,12
20 6,73 573% 5,73
21 7,40 640% 6,40
22 8,14 714% 7,14
23 8,95 795% 7,95
24 9,85 885% 8,85
25 10,83 983% 9,83
26 11,92 1092% 10,92
27 13,11 1211% 12,11
28 14,42 1342% 13,42
29 15,86 1486% 14,86
30 17,45 1645% 16,45



4. Доходност.

Задача 1: Каква е доходността, ако имате приход от наем от 10 000 лв. годишно за имот струващ 150 000 лв.?

Задача 2: Каква е доходността, ако имате приход от лихви от 150 лв, а в сметката ви има 123 000 лв.?

Отговор на задача 1.

Решението е доходът делено на цената на имота (инвестицията) по 100, за да стане в проценти и и имаме 10 000 / 150 000 * 100 = 6,67% годишна доходност.

Отговор на задача 2.

Имаме 150 / 123 000 * 100 = 0,12% годишна доходност.

5. Брутна и нетна доходност. (брутна е преди разходи, а нетна след всички разходи).

Задача. Каква е доходността, ако имате приход от наем от 800 месечно за имот струващ 150 000 лв., но сложете и 1% амортизация, 0,06% местен данък и 300 лв. разходи по администриране на събирането на наемите. Сложете и 0,5 месеца средногодишно апартамента да остава без наематели, както и 10% данък върху наемите, като си представяме, че работите на светло?

Отговор:
Стана доста по-сложно.
Имаме 9 600 лв. годишен приход от наем, което е 12 месеца по 800 лв. Но оттук почваме да вадим, като трябва да решим, кое преди кое да се вади. Първо вадим престоя на имота без наемател от 0,5 месеца годишно, тоест вадим 400 лв.

Останаха 9 200 лв. От тях вадим 10% нормативно признати разходи и после от тях 10% данък.  Тоест 9200*0,1 (0,1 е 10%) и стават 920 лв. Върху останалите 8 280 лв. дължим 10% данък или 828 лв.

Останаха 8 372 лв. Вадим 300 лв. за събиране на наемите. Вадим 1 500 лв. амортизация. Вадим 0,06% местен данък, което са 90 лв.

Остават 6 482 лв.

Е сега вече делим тези 6 482 лв. на 150 000 лв. и умножаваме по 100 за да получим процент и доходността е 4,32% годишно.

Без да сме сложили риска от оставяне на неплатени сметки към Топлофикация София (докато партидите към ЧЕЗ и Софийска вода могат да се прехвърлят на наемателя), такса смет, комисионни за брокери на имоти, риск от документална кражба на имота и други. Не е включена изключително важната тема по поскъпване/поевтиняване на имота.

6. Какво е оскъпяването?

Задача: Каква лихва плащате, ако оскъпяването е само с 10% за техниката, купена от магазина. Цената на продукта е 500 лв., но оскъпяването е само с 10% и можете да го придобиете срещу начална вноска от 50 лв. и 12 месечни вноски от 41,67 лв. за общо 550 лв. Изчислете каква ще ви е лихвата?

отговор:
Първо си смятате, колко повече плащате и това са 50 лв.
После в ексел слагате какво финансиране ползвате. Имайте предвид, че 50 лв. плащате веднага, а всеки месец по 41,67 лв. Средно сте ползвали едва 270,855 лв., което при 50 лв. оскъпяване прави 18,46% годишна лихва, което е доста повече от 10%. Тоест не бъркайте 10% оскъпяване с 10% лихва, доста различно е.

Ето и решението в табличен вид


Месец Вноска в лв. Умножаваме вноската по месеците ползване
0 50 0
1 41,67 41,67
2 41,67 83,34
3 41,67 125,01
4 41,67 166,68
5 41,67 208,35
6 41,67 250,02
7 41,67 291,69
8 41,67 333,36
9 41,67 375,03
10 41,67 416,7
11 41,67 458,37
12 41,67 500,04
Сумираме 3250,26
делим на 12 периода 12
Средно сме ползвали 270,855
Излиза ,че 50 лв. оскъпяване на 270,855 лв.
Прави
18,46% годишна лихва която ще платите






7. Наистина ли ви дават кредит от 10 000 лв.?

Колко реално ви кредитира банката с кредит с анюитетни вноски за 10 000 лв. за срок от 10 години при годишна лихва от 10% и 2,5% такса разглеждане и усвояване.

Отговорът е тук:
http://zaparite.blogspot.com/2015/03/10-000-3-270-67.html

И той е, че ви финансират с едва 3 270 лв. или с 67% по-малко от обявеното. Просто защото веднага почвате да връщате парите, още на първия ден връщате 250 лв. Тоест по-добре не теглете кредит, за нула време ще ги спестите тези 3 270 лв.

8. Колко е ДДС-то?

Задача: Купувате стока за 1000 лв., колко от тези 1000 лв. са ДДС?

Отговор:
Ми ДДС-то не е 20%, а 16,6667% или 166,67 лв. от въпросните 1 000 лв.

9. Колко лошо е да губиш.

Задача 1: Губите 25%, каква печалба трябва да изкарате след това, за да излезете на 0-та?

Задача 2: Губите 67%, каква печалба трябва да направите след това, за да излезете на 0-та?

Отговор на задача 1: Ако загубите 25% ви остават 750 лв. при вложени 1 000 лв. И за да се върнете до 1000 лв. (нулата) ви трябва печалба от 33,3333%. А 33% е повече от 25%, затова гледайте да не правите загуби.

Отговор на задача 2: Ако загубите 67% или 2/3 след това ще ви трябва печалба от 200%, за да излезете на нулата, затова много се пазете от големите загуби.

10. Капиталова печалба

Задача: Каква е печалбата ви, ако сте купили нещо (имот, акция, автомобил) за 10 000 лв. и го продадете за 12 200 лв.

Отговор: Новото делено на старото минус 1 по 100 = ((12 200/ 10 000) -1)*100 = 22%

11. Капиталова и дивидентна доходност

Задача: Каква е печалбата ви, ако сте купили същото нещо за 10 000 лв. и сте го продал за 12 200 лв., а междувременно сте получили наем/рента/дивидент от 1 000 лв.

Отговор: Новото делено на старото минус 1 по 100 = (((12200+1000)/10000)-1)*100= 32%. Може да усложним примера с изчисление на доходност и върху получените междувременно 1 000 лв. и т.н.

12. (добавено на 29 март 2015 г.). Колко е най-големият възможен спад? А колко е най-големият възможен ръст?

Най-големият възможен спад е 99,99%, а най-големият възможен ръст е безкрайност. Затова е възможно примерно Бъфет да направи от 40 долара 10 млн. долара, но най-много можеше да загуби 39,99 долара. Тоест спадът е ограничен, а потенциалът безкраен. Обаче не е хубаво да се губи, защото ако загубите, може да нямате ресурс, с който да си стъпите на краката. Може да влезете в дългова спирала, от която да не излезете никога (включително със съпътстващите опасности от демотивация, социална изолация, алкохолизъм и други).


Вижте другите постинги от този блог за лични финанси:
Как да си изберете съпруг, с когото ще сте добре финансово?
Защо хората инвестират в неща с вероятност за успех под 70%?
Доброволна делба на наследство - стратегии
Защо българинът учи синовете си да лапат ... ауспуси ?!? Споделяне на знание или да обменим хитрините в живота
Фонд Ремонти – доказателство, че българинът не разбира жилищната инвестиция

5 примера за желязна финансова дисциплина или как да спасим парите си от себе си
Финансови задачи, които всеки трябва да може да реши
Батя: Непоправим оптимист съм за БФБ и за България като цяло
Анкета за пречките пред финансовото щастие
Как се започва с инвестиции в български акции?
Имате ли списък с притежанията си и класирате ли ги по доходност и риск?
FOREX - един от масовите начини да си загубиш парите, времето и живота
А. Андонов: Тестът за добрия инвеститор е дали може да продава на загуба
Спредът или ужасът на пазарите, това което ви отказва да купувате и продавате!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер
Моделът на Уорън Бъфет е лесен и достъпен дори за хора с 1 000 лв.
Трябва да спестявате поне 30% от доходите си, за да имате достойна пенсия
Смисълът на търговията и защо всеки трябва да е търговец
Дали ставам по-богат или по-беден с всеки изхарчен лев?
Кой е най-бързият начин за осигуряване на пари (ликвидност)?
На лов за Ментор, или кой да ни научи на нещо?
Кой е най-бързият начин за осигуряване на пари (ликвидност)?
„Бързо дошли, бързо отишли“ или кога хората са максимално глупави (заслепени)
Пари назаем - 11 причини, защо да не даваме
6-те мислещи шапки – или как да започнем да мислим
Как да изкарвате повече? Може би да работите на 4-часов ден, но на две или три места
Защо се помнят първите 10 000, 100 000 и 1 000 000 лв., после е лесно
Странни, но ефективни и забавни начини за спестяване
Безработна си купува GSM за 1 200 лв., да в България е нормално

Виновен ли е Кийосаки за слабата световна икономика? Вдигането на летвата, основен проблем пред повишение на личното богатство

Ето как типичният българин харчи 100 000 лв. за нула време

Смисълът на спестовната животозастраховка в два реда
А. Андонов: Вещоманите рядко могат да управляват парите си рационално
С чорбаджията ортак не ставай, на бедния пари не давай и на жена си нищо не казвай
Кредитната карта е уникален продукт, който трябва да се притежава
Когато парите ви станат много повече от финансовия ви акъл....

Тото, лото, лотария, 6 от 49 и други, които са безсмислени според мен
На кои въпроси, трябва да си отговорим, когато започваме инвестиция?
Колко скъпа кола мога да си позволя?
Потребителски кредит: Как банките твърдят, че ви дават 10 000 лв., а ви дават само 3 270 лв. или с 67% по-малко
Как да защитите имотите си от кражба?


Отдясно ще видите: "Известяване за нови публикации" чрез e-mail. Моля използвайте опцията за бъдещите публикации

Любима книга: Нова земя на Екхарт Толе, можете да я свалите във формат txt оттук
Също така книгата Спокойният ум.